Inteligentne domy to coraz częściej wyszukiwana przez wielu ludzi fraza w wyszukiwarce google. Coraz więcej się o nich mówi w mediach, pewnie większość z was słyszała o nich. Zatem czym są, czy warto zainwestować w swoim domu w taki system i ile to kosztuje ?

Inteligentny dom – co to takiego ?

Inteligentny dom, czyli z języka angielskiego smart home to nic innego jak cała gama systemów i urządzeń do automatyki domowej, dzięki której domownicy według konkretnych poleceń mogą sterować różnymi urządzeniami. Są to najczęściej powszechnie używane przez nas urządzenia połączone w tzw. internet rzeczy, czyli przedmioty skomunikowane ze sobą za pomocą sieci. Wraz z postępem technologicznym urządzeń takich jest coraz to więcej, obecnie najczęściej stosowane to:

  • Inteligentne oświetlenie (możliwość regulacji barwy, jasności oraz zapalania światła)
  • Inteligentne  gniazdka (monitorowanie energii, możliwość wyłączania i załączania urządzeń elektrycznych)
  • Inteligentne ogrzewanie (kontrola temperatury w pomieszczeniach domowych)
  • kamery monitoringu (rejestrują zapis z kamer, często możemy mieć możliwość na ich podgląd z dowolnego miejsca)
  • systemy alarmowe (wszelkiego rodzaju czujniki okien, drzwi, czujnik ruchu itp.)
  • Inteligentne czujniki (czujniki dymu, gazu, zalania itp.)

Jak widać jest tego na prawdę sporo, a rynek tych urządzeń jest bardzo dynamiczny i ciągle wprowadzane są to coraz nowsze rozwiązania, dlatego przed zakupem warto prześledzić najnowsze trendy jakie są stosowane obecnie.

Centralki inteligentnego domu

Cały system potrzebuje centralki inteligentnego domu, czyli swoisty mózg, którego zadaniem jest sterowanie i zarządzanie całym systemem. Paruje ona ze sobą wszystkie urządzenia za pomocą internetu, dzięki temu tworzą one wspólne środowisko, które możemy zdalnie sterować z każdego miejsca na ziemi, gdzie mamy dostęp do sieci. Jest to bardzo przydatne w szczególności gdy często podróżujemy lub wyjeżdżamy służbowo i pozostawiamy dom bez opieki. Mamy wtedy możliwość podglądu kamer na to co dzieje się w naszym zaciszu domowym poprzez system monitoringu.

Jakie są korzyści wynikające z korzystania inteligentnego domu ?

Przyjrzymy się korzyścią jakie niesie ze sobą inteligenty dom, a jest ich sporo. Oczywiście wszystko jest zależne od urządzeń z jakich korzystamy, dlatego zawsze powinniśmy dobierać je pod kątem swojego mieszkania. Oto parę korzyści jakie przynoszą takie rozwiązania:

  • Bezpieczeństwo – dzięki możliwości kontroli swojego domu poprzez system kamer i monitoringu nie musimy już się martwić o kradzież naszych kosztowności które posiadamy w domu. Monitoring często posiada też funkcję autotematycznego zgłaszania rabunku do odpowiednich organów, ścigania oraz powiadamia również nas, dzięki czemu mamy spokojną głowę. Ponad to różne czujniki również ochraniają nas przed nieszczęśliwymi wypadkami na przykład pożaru czy zalania.
  • Wygoda – dzięki systemowi inteligentnego domu możemy sterować najważniejszymi funkcjami domu za pomocą smartfona. Często wystarczy jedna aplikacja na telefon, żeby sterować temperaturą powietrza, oświetleniem, roletami, czy nawet muzyką.
  • Oszczędność pieniędzy – tutaj również z odpowiednią aplikacją smart home, możemy na bieżąco monitorować stan zużycia energii elektrycznej i podjąć odpowiednie kroki by ograniczyć wydatki na prąd

Podsumowując systemy inteligentnego domu będą coraz bardziej powszechnie stosowane, gdyż dają one cały wachlarz zastosowań. Już teraz często dzięki jednej aplikacji możemy sterować i kontrolować najważniejszymi funkcjami domu, a za pewne producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.